Releasekonsert: Felix Tani

Releasekonsert: Felix Tani

Releasekonsert: Pilgrims and Poets – live at Montmartre

Den 23 oktober släpper pianisten och kompositören Felix Tani sitt nya album Pilgrims and Poets på AMP Records – inspelat live på legendariska Jazzhus Montmartre i Köpenhamn med Jeff “Tain” Watts på trummor, Daniel Franck på bas och Tomas Franck på saxofon. Skivan är djupt personlig och speglar en resa från mörker till ljus – musik som är rotad i 60-talets jazz men med ett nordiskt anslag och ett starkt fokus på sväng. För releasekonserten i Malmö återförenas Felix med Tomas Franck och Daniel Franck, två musiker han har en lång och nära musikalisk relation med, tillsammans med en av Sveriges absolut främsta trumslagare, Jonas Holgersson. Tillsammans tolkar kvartetten musiken från skivan och ger nytt liv åt dess berättelse – med energi, innerlighet och en unik känsla för improvisation.
Detta är inte bara en releasekonsert – det är ett möte mellan gamla vänner, nya musikaliska vägar och en hyllning till jazzens frihet.
Restaurangen öppnar 17.00 så det går bra att komma redan då för mat och dryck. Konserten sker i salen bakom restaurangen, ”Lilla Bjurö”.

Plats : Brogatan, Brogatan 12, Malmö
Datum : torsdag 23 oktober
Tid : 19:00 , ( Dörrar 18:00 )

Priser :

  • Entré: 150 kr
  • Medlem Jazz i Malmö: 100 kr
  • Student/pensionär: 100 kr
  • Student som är medlem i Jazz i Malmö: 60 kr
Var: Brogatan, Brogatan 12, Malmö
När: 2025-10-23 18:00
Köp biljett

Nästkommande arrangemang

Jazz Sabbath

Var: Inkonst, Malmö
När: 2026-09-09 19:00

Jazz Sabbath är jazztrion som hämtar inspiration från Black Sabbaths musik – och vänder upp och ner på hela rockhistorien. Med briljant pianojazz och improvisationskraft tolkar de metalklassiker som ”Iron Man”, ”War Pigs” och ”Paranoid” som om de alltid hade →